Energiasäästunädal SINU KOOLIS 2012

 

Pressiteade: Jagati koolikonkursi “Energiasäästunädal SINU KOOLIS” auhinnad

Energiasäästunädala lõpuüritusel jagati parimatele teavitajatele „Energiasäästunädal SINU KOOLIS“ konkursi auhinnad. Peaauhinna, koolitusreisi Heureka teaduskeskusesse, said Salme Kool, Roosna-Alliku Põhikool  ja Toila Gümnaasium. Esku-Kamari, Konguta ja Merivälja koolidele ning Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasiumile jagati lisaauhindadena pääsmed Tartu Seiklusparki.

“Tänan ja tunnustan kõiki koole, kes energiasäästunädala puhul selle olulise teemaga tegelesid, ning õnnitlen  võitjaid, kes on hakkama saanud tõeliselt vingete üritustega. Vaadates noorte poolt ära tehtut ei ole mul mingit kahtlust, et Eesti on tulevikus tuntud kui nutikalt ja uuenduslikult energiat säästev riik. Loodetavasti on tublide õpilaste entusiasm nakkav ning hakkab külge ka nende vanematele, sõpradele ja tuttavatele,” ütles keskkonnaminister ja KIKi nõukogu esinaine Keit Pentus-Rosimannus.

Salme kooli 8. klassi poistest koosnev aktiivgrupp korraldas oma koolis üle 16 ürituse. Populaarseimaks ürituseks osutus rollimäng „Energiasäästuteemaline pressikonverents.“ Isadepäeva üritusel toimusid keskkonnateemalised tegevused, kaasates kogu kooli ja ka lapsevanemad. Viidi läbi erinevaid energiamõõtmisi, korraldati kampaania „Viimane kustutab tuled“ ja täideti töölehti „Puhta vee ABC“.
Toila Gümnaasium korraldas nädala jooksul üle 10 ürituse. Korraldati tulevikuauto konkurss, kuldvillak, erinevaid loenguid, kirbuturg ning taaskasutatud materjalidest rõivaste moekonkurss. Autovabal päeval kutsuti üles lapsi, keda autodega kooli tuuakse, kõndima 200 meetrit bussipeatusest koolini. Toila Gümnaasiumi üritusi korraldasid viis 7. klassi tüdrukut.
Roosna-Alliku Põhikooli 6. klassi tüdrukute korraldatud üritustes paistis silma terviklik lähenemine kogu nädalale. Alustati ajast, mil elektrit veel ei olnud ning samm sammult jõuti tänapäeva üritustega nagu „Mugav küll, aga hakkame säästma“ ning „Tagasi pimedusse või säästame mõistlikult“. Koostati ka küsitlusi peredele, mängiti mängu „Elektrikatkestus“ ning tehti voolurngi katseid. Läbiviidud ürituste kohta küsiti ka tagasisidet kõikide klasside õpilastelt.
Kõikide väljatoodud koolide üritustesse oli laiapinnaliselt kaasatud õpilased 1. kuni 12. klassini ning samuti ka nende vanemad. Parimate töödega on võimalik tutvuda KIK-i kodulehel: http://kik.ee/et/energiasaastunadal-sinu-koolis ja www.energiatark.ee .
Konkursil osales üle 30 kooli pea igast maakonnast, kes korraldasid kokku üle 120 ürituse, mis propageerisid energiasäästu ja looduse hoidu. Osalenud koolide ürituste kokkuvõtetest valis žürii, kuhu kuulusid Lauri Tammiste, Taavi Veskimägi ja Vladislav Koržets, välja 7 parimat, kelle vahel jagati 3 peaauhinda ja 4 lisaauhinda. Peaauhindadest 2 andis välja žürii ning 3. valisid Energiasäästunädala korraldajad lõpuüritusel. Parima teavitaja väljaselgitamisel sai määravaks originaalne lähenemine, ürituste rohkus ja laiapõhjalisus, st kui palju inimesi oli kaasatud ning kaalu andis ka laste panus ürituste korraldamisesse.
„Konkursi tulemused ületasid kaugelt meie ootusi. Noored korraldasid koolides õpilastele nädala jooksul kaks korda rohkem üritusi, kui neid korraldati energiasäästu nädala raames täiskasvanutele. Ja ettevõtmisi ei olnud mitte ainult rohkem, vaid need olid ka põnevamad, värskemad, kaasahaaravamad. Kindlasti tahame järgmisel aastal selle konkursiga jätkata ning loodetavasti innustavad tänavused parimad teisi koole järgmisel aastal veelgi aktiivselt osalema“ sõnas KIK-i juhatuse liige Lauri Tammiste, kes kuulus ka žüriisse.
Koolikonkurss „Energiasäästunädal SINU KOOLIS“ toimus Energiasäästunädal 2012 raames, mis tänavu leidis aset 5.-11. novembril. Nädala eesmärk oli tõsta inimeste teadlikkust erinevatest energiasäästu võimalustest ja motiveerida neid säästlikumalt tegutsema.
Energiasäästunädala koolikonkursi korraldasid Tartu Regiooni Energiaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Intelligent Energy Europe. Toetasid Viking Line ning Tartu Seikluspark.

 

 

Ülevaade koolide tegevustest

—————————————————————————————————————————————————-

Koolid, kes lähevad Soome Heureka Teaduskeskusesse

Salme Põhikool

Toila Gümnaasium

Roosna Alliku Põhikool

Koolid, kes lähevad Tartu Seikluspark

Esku-Kamari Kool

Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasium

Konguta Kool

Merivälja Kool

 

Palju õnne võitjatele ja suur aitäh koolidele, kes konkurssist osa võtsid

Salme Põhikool, Muhu Noortekeskus, Narva Humanitaargümnaasium, Esku-Kamari kool, Merivälja Kool, Konguta Kool, Hummuli Kool, Lohusuu Kool, Tartu Hiie Kool, Narva 6. kool, Narva Soldino Gümnaasium , Rakvere Linna Algkool, Kohtla-Järve Slaavi Põhikool, Viljandi Huvikool, Paikuse Põhikool, Harkujärve Põhikool, Narva Soldino Gümnaasium, Tartu Kommertsgümnaasium, Roosna Alliku põhikool, Muhu Põhikool, Aravete Keskkool, Lasnamäe Üldgümnaasium, Kääpa Põhikool, Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasium, Kernu Põhikool, Eidepere Kool, Tallinna Nõmme Gümnaasium, Rõuge Kool, Kadrina Keskkool, Väätsa Põhikool, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Toila Gümnaasium, Kammeri Kool, Väimela Lasteaed, Harkujärve Põhikool

 

KOOLIKONKURSSI REGLEMENT

—————————————————————————————————————————————–

 • Energiasäästunädal SINU KOOLIS eesmärgiks on propageerida energiasäästu ja looduslikku keskkonna kaitset. Konkursile oodatud kõik energiasäästu teemalised tegevused SINU KOOLIS perioodil 29.oktoober – 9.novembril, mis kutsuvad õpilasi, õpetajaid, kooli töötajaid energiat säästlikult ja mõistlikult kasutama, säästes omakorda looduskeskkonda meie ümber. Mida rohkem ja nutikamalt suudetakse teisi enda tegevustesse kaasata, siis seda rohkem annab see kaalu töö hindamisel.

Energiasäästunädal SINU KOOLIS osalemine:

 • Kui soovid konkursil osaleda, siis teavita osalemisest korraldajaid hiljemalt  15. oktoobril aadressil energiasaastunadal@trea.ee.
 • Konkursil osalemiseks on vaja registreerida oma kool ning seda esindav kuni 5 liikmeline aktiivgrupp, kes koordineerib tegevusi oma koolis.
 • Aktiivgruppi peavad kuuluma kooliõpilased (1.-12. Klass) kes võivad tegevuste korraldamisel kasutada ka õpetajate ja kooli töötajate abi.
 • Konkursi tööks peab olema kokkuvõte ajavahemikul 29.-09. November tehtavatest tegevusest SINU KOOLIS.
 • Konkursi töö tuleb esitada 8.novembril. 2012 aadressil energiasaastunadal@trea.ee.
 • 9-10. novembrini toimub kokkuvõtete hindamine ja valitakse konkursi võitja
 • Peavõiduks on võitnud kooli aktiivgrupile reis Soome Heureka teaduskeskusesse või seiklema Tartu Seiklusparki. Ühe aktiivgrupi kohta on arvestatud reisil osalemine ka 1 kooli töötajale. Osalejatele ka lisa- ja eriauhindu.
 • Autasustamine ja aktiivsemate koolide tunnustamine toimub 12. novembril Energiasäästunädala Energiatark lõpuüritusel Tallinnas.

Näiteid huvitavatest tegevustest:

 • Perepäevad, kus õpilasi ja lapsevanemaid kutsutakse kooli huvitavatele töötubadele.
 • Energiasäästuteemalised video-, esse- või joonistuskonkurss. Näiteks toimus Energiasäästunädalal 2011 raames videokonkurss. Konkursile üle-eesti esitatud videod leiab aadressilt: http://energiatark.ee/sample-page/videokonkurss-2011/).
 • Kutsutakse esinejaid rääkima energiakasutamisest ja säästust.
 • Õpetatakse teistele,  kuidas energiat igapäevaselt säästa.
 • Kool teeb analüüsi, kuidas enda koolis elektrit või sooja mõistlikult säästa ja viib läbi aktsiooni ning korraldab ka energiamõõtmised.
 • Toimuvad energia või loodusteemalised ekskursioonid või matkad.
 • Taaskasutatud materjalidest kunstikonkursid.
 • Propageeritakse jalgaratta ja ühistranspordi kasutamist.
 • Prügiteemalised loengud.
 • Kuidas tuleb kasutada vett, mis on ka väärtuslik loodusvara.
 • Ehitatakse nutikaid lahendusi, kuidas säästa energiat ja loodust enda ümber.
 • Vanapaberi kogumise kampaaniad.
 • Energia tootmine tuulest.
 • Uurida erinevaid soojustingimusi oma koolis ja teha järeldusi.
 • tuuleturbiini ehitamine.
 • Väitlused rohelise energiaallikate teemal.

Veel ideesid, mida enda koolis võiksite korraldada, et kõiki energia teemal harida, leiate www.energiatark.ee.

Miks võtta osa Energiasäästunädal SINU KOOLIS konkursist

 • Õpilaste koolipäevade põnevaks muutmiseks.
 • Kooliõpilaste energiasäästule ja loodusliku keskkonna kaitsele mõtlema panemiseks.
 • Oma kooli tutvustamiseks energiasäästliku mõtteviisi propageerijana www.energiatark.ee ja www.kik.ee kodulehel.
 • Energia ja looduskeskkonna säästmiseks meie ümber.

Koolikonkursi korraldavad:

Keskkonnainvesteeringute Keskus 

Tartu Regiooni Energiaagentuur

Intellegent Energy Europe

Koolikonkursi toetavad:

Viking Line

Tartu Seikluspark